Data o prodejně se načítají

Říkáme ne plastovému odpadu.

Naše cíle

Jak můžeme něco změnit?

Zavázali jsme se ke snižování množství plastů a optimalizaci recyklace. Jako mezinárodní prodejce potravin a podporovatel plastové strategie skupiny Schwarz přebíráme odpovědnost a stanovili jsme si jasné cíle. Co to konkrétně znamená: Kontrolujeme naše výrobky, abychom zjistili, kde lze ušetřit plasty. Pokud jsou komponenty nadbytečné, když například neslouží jako ochrana před vnějšími vlivy nebo jako opatření pro zajištění čerstvosti, vynecháme je. Postupně optimalizujeme naše obaly. Stejně tak je ale důležité, aby byly obaly recyklovatelné. Proto si pravidelně vyměňujeme nápady s odborníky a vyvíjíme inovativní řešení. Podívejte se sami! Tato opatření jsou součástí mezinárodní REset plastové strategie skupiny Schwarz, která byla vytvořena v roce 2018. Společně sledujeme vizi "méně plastů - uzavřené cykly".

Nezabalené banány

Snížení množství plastů

Snižujeme množství nadbytečného obalového materiálu. Za tímto účelem se podrobně zabýváme obaly našich vlastních značek a analyzujeme jejich spotřebu. Kromě toho kontrolujeme výměnu a použití ekologicky šetrných materiálů pro všechny obaly.

Náš cíl do roku 2025: používat o 20 % méně plastů.

Slunečnicový olej  K-Classic v PET lahvi

Použití recyklátu

Z vyřazených plastů vyrábíme recyklovaný granulát – tzv. recyklát. Z něj vyrábíme recyklovaný obalový materiál pro mnoho výrobků našich vlastních značek.

Náš cíl do roku 2025: používat v průměru 25 % recyklovaného materiálu pro obaly našich vlastních značek.

Sprchový gel bevola

Recyklace

Nesoustředíme se pouze na snižování množství plastů v obalech. Rovněž se zavazujeme k jejich recyklaci a podporujeme udržitelný proces likvidace prostřednictvím opětovného použití.

Naším cílem je, aby do roku 2025 bylo 100 % obalů našich vlastních značek maximálně recyklovatelných. A od konce roku 2021 v obalech našich vlastních značek nepoužíváme černý plast.


Naše opatření

Společně můžeme dosáhnout více

O plastu mluví všichni. Ale zatímco ostatní o opatřeních stále diskutují, my je již realizujeme. V posledních letech jsme v našich prodejnách zavedli mnoho řešení pro snížení spotřeby plastů. Nabízíme například nebalené druhy ovoce a zeleniny, nebo hledáme alternativní obaly, abychom ušetřili odpad. Záleží na každém z nás. Proto nabízíme udržitelná řešení, díky nimž bude vaše nakupování ještě šetrnější k životnímu prostředí. Jaká řešení to přesně jsou, se dozvíte zde.

Opakovaně použitelné

Logem „Opakovaně použitelné“ bychom chtěli upozornit na to, že označený výrobek lze použít několikrát. Patří sem opakovaně použitelné nádoby na cestování, termo boxy, izolované láhve, opakovaně použitelná brčka na pití, úložné a obědové boxy, a dokonce i kosmetické ubrousky. Označování výrobků k opakovanému použití je jednoduchým opatřením, jak zabránit vzniku odpadu.

Čerstvý salát ve skleněné dóze s víčkem Logo „Opakovaně použitelné"

Ukončení používání jednorázových plastů

V roce 2019 jsme z našeho vlastního sortimentu vyřadili jednorázové plastové předměty, jako jsou jednorázové tašky, vatové tyčinky, brčka, jednorázové nádobí a mnoho dalších. A nahradili jsme je udržitelnými alternativami. To nám umožnilo přestat používat jednorázové plasty v našem sortimentu dříve, než v červenci 2021, kdy vstoupila v platnost směrnice EU. Díky tomu ušetříme 54 tun plastů ročně.

Třídění obalů

Štítek se znározněným postupem správného třídění, který je uveden na vybraných vícesložkových obalech.

Správná likvidace obalů je polovinou úspěchu při předcházení vzniku odpadu a jeho snižování. V tomto případě je vodítkem naše znázornění týkající se oddělení vybraných vícesložkových obalů u produktů našich vlastních značek. Návod na třídění vysvětluje, jak správně oddělit a zlikvidovat jednotlivé části obalu, což je důležitý krok v prevenci vzniku a šíření plastového odpadu. Protože pouze správnou likvidací lze obalový odpad využít jako recyklovatelný materiál a vyrobit z něj materiál pro nové obaly. Až půjdete příště nakupovat, jednoduše se podívejte na nové znázornění na obale. Tímto způsobem můžete významně přispět k ochraně životního prostředí a k co nejlepší recyklaci.

Znázornění týkajícího se správného třídění se nachází na vybraných vícesložkových obalech privátních značek Kauflandu. Správným tříděním obalů podporujeme jejich následnou likvidaci.

Zpětný odběr PET lahví a plechovek

Od 23.2.2023 jsme na 3 prodejnách Kaufland spustili pilotní projekt zpětného odběru PET lahví a plechovek.

Jedná se o společný pilotní projekt Kauflandu a Lidlu v České republice, patřících do skupiny Schwarz, která ve svých závazcích v této oblasti vychází z mezinárodní strategie REset Plastic, jejíž vizí je „Méně plastů – uzavřené cykly“. Podle konceptu cirkulární ekonomiky cílí na snížení množství plastů používaných ve výrobě i v obchodech, kdy odpad nesmí být vnímán jako odpad, ale jako znovu využitelný materiál. Skupina přislíbila, že do roku 2025 sníží množství plastového odpadu nejméně o 20 % a všechny produkty vlastních značek bude nabízet výhradně v obalech z recyklovatelných materiálů, a pro dosažení tohoto cíle podniká celou řadu aktivit. Tou nejnovější je podpora zavedení zálohového systému pro PET lahve a plechovky v České republice.

Plastová láhev, skleněná láhev a plechovka

Zavedení zálohového systému recyklace se dlouhodobě těší výrazné podpoře také ze strany české veřejnosti, která si je stále více vědoma své společenské odpovědnosti. Podle průzkumů by téměř 80 % tuzemských spotřebitelů uvítalo zálohy na jednorázové obaly.

Od ledna 2022 spustilo zálohový systém Slovensko, následovalo Lotyšsko. Funkčním zálohovým systémem na PET lahve a plechovky tak nyní disponuje již celkem třináct evropských zemí.

Jednorázové PET lahve nebo hliníkové obaly přijímají výkupní automaty v prodejnách Kaufland v Praze – Michli, Praze - Vypich, Šternberku a v Olomouci - Neředíně. Lidl zapojil své provozovny ve Lhotecké ulici v Praze, ve Folmavské ulici v Plzni a v Trnkově ulici v Brně.

Společný pilotní projekt má za cíl dát zákazníkům možnost si systém zpětného odběru PET lahví a plechovek vyzkoušet před jeho samotným spuštěním v budoucnu v České republice.  Za vrácené obaly zákazníci obdrží slevové kupony na různé sortimentní skupiny, jež budou moci následně uplatnit při svém nákupu.


Nakupujte ještě udržitelněji

Každý může přispět ke snížení množství plastového odpadu nebo k prevenci jeho vzniku. Společně můžeme zbavit životní prostředí a naše oceány plastového odpadu, a to s pomocí drobných opatření. Proto v našich prodejnách nabízíme spoustu alternativ. Například náš nEKOnečný sáček, díky kterému jsme již ušetřili mnoho tun plastů. V sortimentu máme k dispozici i nEKOnečné víčko, se kterým můžete pohodlně uzavřít vybrané výrobky.

nEKOnečný sáček s informací, že ušetří tuny jednorázových sáčků ročně

Náš nEKOnečný sáček na ovoce a zeleninu

Dokáže toho tolik a je vyrobený z recyklovaného plastu. Při nákupu nebaleného ovoce a zeleniny se vyhnete zbytečnému plastovému odpadu. Lze jej také opakovaně používat a prát. Vcelku praktické!

nEKOnečné víčko s informací, že vynechání jednorázových víček ušetří tuny plastu ročně

Naše nEKOnečná víčka pro opakované použití pro mléčné výrobky

Pro vzduchotěsné uzavření mléčných výrobků v chladničce nabízíme udržitelnou alternativu ke klasickým plastovým víčkům na jedno použití: nEKOnečné víčko lze je používat opakovaně a mýt v myčce nádobí.

Opakovaně použitelné sáčky na pečivo vyrobené ze 100% recyklovaného plastu

Náš nEKOnečný sáček na pečivo

Šetřit přírodu můžete i při nákupu pečiva. Náš opakovaně použitelný nEKOnečný sáček na pečivo obsahuje recyklovaný polyester s certifikací GRS, certifikovaný podle normy CU 1000035. Je omyvatelný a odolný proti roztržení, takže ho můžete velmi snadno opakovaně používat. Kromě toho obsahuje na zadní straně průhledové okénko a lze jej recyklovat.

Opakovaně použitelná taška

Opakovaně použitelná taška Kaufland s různými lesními zvířátky

Hledáte dokonalého společníka na týdenní nákupy? Co takhle naše taška na opakované použití nebo taška na chlazené produkty? Obě jsou klimaticky neutrální*, čímž chrání životní prostředí, a jsou k dostání ve dvou velikostech. Jsou recyklovatelné, mimořádně odolné a z 80 % je tvoří zrecyklováná odpadní fólie. Od dubna 2019 již na našich prodejnách nenajdete jednorázové plastové tašky, ale pouze opakovaně použitelné tašky.

Recyklované výrobky

Skupina Schwarz je v Německu významným hráčem v oblasti oběhového hospodářství, například díky rozvoji společnosti PreZero, která se zabývá recyklací a zpracováním odpadů je nyní jedním z lídrů ve svém oboru v Evropě. Společnost PreZero nejen sbírá a třídí odpad, ale také z něj vyrábí recyklovatelné materiály, čímž šetří zdroje, jako například recyklační společnost PreZero Polymers, která vyrábí plastový regranulát. Náš cíl: vytvořit celopodnikový cyklus šetrný k životnímu prostředí.

Logo PreZero

Jak se z plastového odpadu stávají nové výrobky?

V rámci strategie REset Plastic spolupracujeme s naší ekologickou divizí PreZero na nabídce recyklovaných výrobků. Společnost PreZero si dala za cíl sbírat plastový odpad z domácností, který později slouží jako surovina pro nové, vysoce kvalitní výrobky. Odpad je tříděn, čištěn, drcen a poté roztaven a zpracován na plastový granulát. Granule se pak používají k výrobě nových výrobků, například praktických úložných boxů.

Naše recyklované výrobky

Skladovací boxy z plastového granulátu získaného z plastového odpadu

Neustále rozšiřujeme naši nabídku výrobků pro domácnost, které jsou vyrobeny ze 100%1 recyklovaného plastu a které vznikly ve spolupráci s ekologickou divizí skupiny Schwarz PreZero. Celý proces recyklace a výroby těchto produktů probíhá v Evropě.

Tento plastový granulát se používá k výrobě vysoce kvalitních a zároveň ekologicky šetrnějších výrobků, jako jsou naše praktické úložné boxy ve dvou velikostech. V průběhu roku bude sortiment rozšířen o další produkty, například organizéry, koše, držáky na odpadky a skládací boxy. Vzhledem k tomu, že výrobky jsou k dispozici pouze krátkodobě, stojí za to podívat se na naše aktuální nabídky.


REset Plastic

Snižujte spotřebu a recyklujte. REset Plastic – Naše strategie pro plasty.

Skupina Schwarz, která je se svými řetězci Kaufland a Lidl jednou z největších mezinárodních obchodních společností, si je vědoma své odpovědnosti za životní prostředí a bere ji vážně. Společnost REset Plastic vyvinula ucelenou mezinárodní strategii, která je rozdělena do pěti oblastí činnosti: REduce, REdesign, REcycle, REmove, REsearch. Tím se vize „méně plastů - uzavřené cykly“ stává skutečností.

Plast plní v potravinářství důležité funkce. Je robustní, lehký a všestranný. Plast chrání potraviny, zejména při přepravě, a je důležitý pro jejich trvanlivost a hygienu. Protože se však plastů vyrábí stále více a recykluje se jich příliš málo, stává se plastový odpad stále větším problémem pro lidi, zvířata i životní prostředí.

Logo Reset Plastic

Jsme jedineční

K dosažení ambiciózních cílů je nutná úzká spolupráce všech zainteresovaných divizí. Jako skupina Schwarz máme oběhové hospodářství ve svých rukou: Od výroby a obchodu až po likvidaci a recyklaci. Dnešní odpad je pro nás zítřejší surovinou. Díky našemu přístupu šetříme plasty tam, kde je to možné, a udržujeme je v oběhu tam, kde to má smysl. Tímto způsobem chráníme životní prostředí, aniž bychom se museli vzdát pozitivních vlastností recyklovatelného materiálu.

REset Plastic a jeho pět oblastí působení

Grafické znázornění loga REset Plastic a pěti oblastí činnosti strategie

Problém plastů nemá jednoduché řešení. Abychom tuto složitou problematiku správně vystihli, představili jsme pět oblastí činnosti, které ji komplexně osvětlují:

  • REduce

Vyhýbáme se plastům, kdekoli je to možné a udržitelné. Například prostřednictvím našeho nEKOnečného sáčku na ovoce a zeleninu vytváříme udržitelnou alternativu k plastovým sáčkům.

  • REdesign

Navrhujeme výrobky a obaly tak, aby byly recyklovatelné a použitelné v oběhovém hospodářství. V mnoha obalech se nám již podařilo snížit množství plastů, zvýšit jejich recyklovatelnost nebo použít recyklovaný plast. Díky našemu logu "odpovědně baleno" je to pro naše zákazníky transparentní.

  • REcycle

Sbíráme, třídíme a recyklujeme plasty, čímž uzavíráme materiálové cykly. Již dnes se v našich prodejnách a skladech odděleně třídí téměř všechny recyklovatelné materiály. To umožňuje například recyklovat staré fólie na nové pytle do odpadkových košů nebo na naše opakovaně použitelné tašky.

  • REmove

Podporujeme odstraňování plastového odpadu z životního prostředí. S našimi partnery „Project Stop“ a „One Earth - One Ocean e.V.“ přispíváme k tomu, aby z oceánů a řek zmizely plasty.

  • REsearch

Pro inovativní řešení investujeme do výzkumu a vývoje a vzděláváme v oblasti recyklace a ochrany zdrojů. Podepsali jsme Globální závazek Nadace Ellen MacArthurové, a dali tak jasný signál vizi globálně fungujícího oběhového hospodářství.

Naše odpovědnost za čisté oceány

Usilujeme o udržitelnou budoucnost. Jako součást skupiny Schwarz Group se zasazujeme o řeky bez odpadu za pomoci speciálních katamaránů v Indonésii. V rámci projektu BRIC (Bekasi RIver Cleanup) společně s různými iniciativami usilujeme o snížení množství plastů v oceánech:

Dva z těchto partnerů jsou oeoo - One Earth-One Ocean e.V. a Waste4Change.
Společně s nimi, indonéskou vládou a městem Bekasi organizujeme projekt BRIC. Cílem této spolupráce je udržitelné čištění řek v okolí milionových měst ještě předtím, než se odpad dostane do moře. Doposud zaměstnanci obce pracně odstraňovali plastový odpad ručně, ale nyní mají k dispozici katamarány s nízkým ponorem, které jim usnadňují jejich práci.


Naše odpovědnost

Rozhodují činy

Ochrana klimatu
obloha a zelené stromy

Nemluvíme jen o ochraně podnebí, děláme vše pro to, abychom krok po kroku minimalizovali naši ekologickou stopu. Zjistěte víc o našich opatřeních a o tom, čeho už jsme dosáhli.

GOTS
Symbol trička a pole s bavlníkem

Významná část bytového textilu a oblečení našich vlastních značek obsahuje vysoký podíl biobavlny s certifikací GOTS.

Bez mikro-
plastů
Sítko s mikroplasty vylovenými z moře

Kosmetické produkty našich privátních značek neobsahují mikroplastové částice již od roku 2013.