Data o prodejně se načítají

Pozadí plasty

Boj proti mikroplastům

Nejmenší částečky plastů znečišťují naše životní prostředí téměř nepozorovaně - každý den stále více. Proto v Kauflandu přebíráme odpovědnost za životní prostředí a už dnes se v našem složení vyhýbáme mikroplastům všude, kde je to možné a kde to nezpůsobuje žádná omezení.

Naše činnost

Čeho chceme dosáhnout

Již v roce 2013 jsme se v našem "Vlastním závazku (bez) mikroplastů" zavázali, že se zcela vyhneme mikrokuličkám (mikroplastovým částicím s abrazivním účinkem) ve výrobcích našich vlastních značek v sortimentu kosmetiky, péče o tělo, pracích a čisticích prostředků pro domácnost.

V roce 2020 jsme svůj závazek rozšířili o další čistě syntetické polymery, které nejsou biologicky rozložitelné. Již nyní například odstraňujeme mikroplasty a další biologicky nerozložitelné, čistě syntetické polymery ve složení našich kosmetických výrobků vlastní značky a pracích, čisticích a úklidových prostředků, pokud je to technologicky možné a neomezuje to významně funkčnost nebo bezpečnost výrobků.1

Kvalita, funkčnost a bezpečnost našich výrobků jsou pro nás nejdůležitější, a proto lze některé produkty měnit teprve tehdy, až se na trhu objeví alternativní řešení. Průběžně proto spolupracujeme s našimi dodavateli, abychom v budoucnu mohli nabízet ještě více pracích prostředků, čisticích prostředků a kosmetických přípravků bez obsahu mikroplastů tím, že odpovídajícím způsobem upravíme jejich složení.


Co jsou mikroplasty?

Právní vymezení Evropské unie

EU právně definuje mikroplasty v nařízení REACH (nařízení (ES) č. 1907/2006). Stručně shrnuto, definice zahrnuje biologicky nerozložitelné syntetické mikročástice o maximální velikosti 5 mm a mikrovlákna o maximální délce 15 mm, která jsou pevná a nerozpustná.


Původ

Mikroplasty - vznik a použití

Schéma znázorňující vznik mikroplastů

Existují dva typy mikroplastů: primární typ A mikroplastů jsou látky, které se vyrábějí průmyslově. Mikroplasty a další syntetické polymery, které nejsou biologicky rozložitelné, se cíleně používají ve výrobcích, aby jim dodaly určité vlastnosti.

Plní důležité funkce pro bezpečnost a účinnost výrobků v kosmetice, detergentech, čisticích prostředcích a čisticích prostředcích, např:

  • lepší odolnost proti vodě (produkty na ochranu proti slunci).
  • silnější tužící účinek (produkty pro úpravu vlasů)
  • proti pěnění / barvení textilií (prací prostředky)
  • odpuzující účinek na povrchy (čisticí prostředky na sklo)

Za druhé, primární mikroplasty typu B vznikají pouze během používání, např. otěrem pneumatik nebo syntetických vláken při praní. Podle Fraunhoferova institutu UMSICHT je otěr pneumatik ve skutečnosti z hlediska množství největším zdrojem primárních mikroplastů v životním prostředí.2

Sekundární mikroplasty zase vznikají rozpadem větších kusů plastů v životním prostředí. Příkladem mohou být plastové sáčky plovoucí v moři nebo rybářské sítě, které se vlivem povětrnostních podmínek časem mechanicky rozpadají.


Náš závazek

Složení bez mikroplastů: náš další a přísnější slib

Při používání našeho loga "Složení bez mikroplastů" jdeme ještě o krok dál než definice EU a vylučujeme z něj jiné biologicky nerozložitelné, čistě syntetické polymery3, které mohou být přítomny i v rozpuštěné nebo tekuté formě. To znamená, že v označených výrobcích nejsou obsaženy mimo jiné následující skupiny látek: polyamidy, polyethylen, polyethylentereftalát, polyestery, polyimidy, polypropyleny, polyuretany, polyakryláty (např. akrylátové kopolymery, akrylátové krosspolymery, polyakryláty, karbomer, polymethylmethakrylát, polyakrylamidy), polyquaternium, polystyren, silikony (např. methicony, dimethicony), polyamidy, polypropyleny, polyuretany, polyakryláty (např. akrylátové kopolymery, akrylátové krosspolymery, polyakryláty, karbomer, polymethylmethakrylát, polyakrylamidy). Např. methicon, dimethiconol, jiné siloxany a silany), PEG > 35, PPG > 50, polyvinyly (např. polyvinylpyrolidon), kyselina polymléčná.

Logo "bez mikroplastů"

Díky pečeti "Složení bez mikroplastů" můžete při nákupu na první pohled poznat, zda některý z výrobků naší vlastní značky obsahuje mikroplasty. Toto označení najdete na obalu nebo na etiketě našich produktů. Logo se vztahuje na složení příslušných výrobků, nikoli na obal nebo nosné materiály, jako jsou ubrousky nebo vložky. Výběrem výrobku se značkou "Složení bez mikroplastů" můžete přispět ke snížení dopadu mikroplastů na životní prostředí a významně tak přispět k ochraně lidí, zvířat a přírody.


Rozhodují činy

Co by vás ještě mohlo zajímat

Recyklace
znak recyklace

Neustále se vzděláváme a vedeme zaměstnance k ochranně životního prostředí a klimatu. Třídíme běžné materiály, ale i baterie, zářivky a drobné elektrospotřebiče.

GOTS
Symbol trička a pole s bavlníkem

Významná část bytového textilu a oblečení našich vlastních značek obsahuje vysoký podíl biobavlny s certifikací GOTS.

Pečetě
Loga a pečetě na produktech

BIO, FSC® a jiné: Co přesně znamenají loga, pečetě či certifikáty, které se nachází na obalech výrobků? Pomůžeme vám se zorientovat.