Data o prodejně se načítají

Nekrm koš!

Krmit koš se nevyplácí. Věděli jste, že třetina veškerého jídla na světě končí právě v koši? Ve spolupráci se spolkem Zachraň jídlo jsme si pro vás připravili spoustu zajímavých informací, které vám pomohou omezit plýtvání jídlem. Dozvíte se, jaký je rozdíl mezi datem spotřeby a doporučenou minimální trvanlivostí, jak skladovat jednotlivé druhy potravin, jak správně zacházet s lednicí a mrazákem nebo co proti plýtvání potravinami děláme my v Kauflandu.

Datum spotřeby vs. datum minimální trvalivosti

Jak správně porozumět datům na obalech?

Věděli jste, že je rozdíl mezi „spotřebuj do“ a „minimální trvanlivost do“? Datum spotřeby (spotřebuj do) je vždy na čerstvých potravinách, které bychom měli rychle sníst. Po uplynutí dané doby se už výrobek nesmí prodávat a my bychom jej měli jíst jen s opatrností. Jde zejména o mléčné výrobky, chlazené maso nebo ryby. Minimální trvanlivost nám říká, jaká je minimální životnost potraviny. Takové produkty se nekazí tak rychle, dokonce se smí i v obchodech s označením prodávat. Jsou to například sušenky, těstoviny nebo konzervy.


Uskladnění potravin

Naše tipy na správné uskladnění potravin

Spolu se Zachraň jídlo vám přinášíme tipy na uchovávání potravin, aby vydržely čerstvé co nejdéle. Díky těmto jednoduchým radám ušetříte spoustu starostí i peněz. Takže klidně vyskládejte nákup z tašek a jdeme na to.

Rajčata

Rajčatům (lilkům i paprikám) se daří v relativním teple. Zima a lednice jim nedělá dobře, přichází o chuť i hodnotné látky. Skladujte je ideálně o teplotách 8 až 15 °C, případně v pokojové teplotě.

 

Bylinky

Čerstvé bylinky proberte a odstraňte jim tlející části. Pak je v mikrotenovém sáčku s dírkami vložte do přihrádky na zeleninu v lednici, nebo je můžete zamrazit v ledových kostkách s vodou či olejem.

Houby

Houby skladujte v prodyšné nádobě v lednici při teplotě od 0 do 6 °C. Když se zapaří, budou toxické, proto je před uskladněním nemyjte. I tak je spotřebujte ideálně do 3 až 5 dní.

Brambory

Brambory skladujte v suchu, tmě a chladu. A to nejlépe o teplotách do 6 °C, jinak začnou klíčit nebo na světle zelenat. Zelené části jsou jedovaté. Nejlepší je pro ně sklep nebo lednice.

Mrkev

Kořenové zelenině se nejlíp daří v chladu a relativně vyšší vlhkosti. Ideální je spodní přihrádka lednice. Nať bývá výborná do salátů nebo pesta. Vždy ji ale odřízněte a uchovávejte zvlášť.

Jablka

Jablka skladujte v chladu, ve spodní přihrádce lednice nebo ve sklepě. Uvolňují ethylen, proto je uchovávejte odděleně od ostatního ovoce a zeleniny, jinak urychlují jejich zrání.

Chleba

Bochník nejdéle vydrží zabalený v čisté utěrce v chlebníku nebo na ošatce. Utěrka pohlcuje vlhkost a brání tak zplesnivění. Kvalitní chleba tak vydrží i týden. Delší trvanlivost mívá chléb kváskový.

Vejce

Vejce potřebují chlad, nejlépe 5 až 8 °C. Nijak je neomývejte ani neotírejte, abyste nenarušili jejich ochranný film. Spotřebujte je pak nejpozději do 28 dnů od snášky.

Jogurt

Jogurty skladujte v lednici v co největším chladu. I po datu spotřeby bývá obvykle v pořádku. Nekonzumujte jej ale, pokud že má nafouknuté víčko, nebo je na povrchu plíseň.


Mrazák vs. Lednice

Správné uchování potravin v lednici nebo v mrazáku

Víte, že v 60. letech měla lednici asi jen polovina českých domácností? Pojďme se spolu podívat na to, jak správně nakládat s lednicí a mrazákem. Ne každý z nás má doma totiž kvalitní spíž nebo sklep.

Jak správně uchovat potraviny v lednici?

Jak správně zacházet s lednicí

 1. Optimální teplota lednice jsou 4 °C.
 2. Udržujte lednici plnou maximálně ze tří čtvrtin.
 3. Nejčerstvější jídlo ukládejte dozadu.
 4. Uvařené jídlo nejdřív nechte vychladnout mimo.
 5. Čerstvé maso a mléčné produkty dávejte dál od sebe.
 6. Nákup ukládejte do chladu co nejdříve.
Jak správně uchovat potraviny v mrazáku?

Jak správně zacházet s mrazákem

 1. Nedávejte do mrazáku horké jídlo.
 2. Jídlo dobře zabalte a vytlačte všechen vzduch.
 3. Mrazte menší porce, jaké sníte na jedno rozmražení.
 4. Popište si krabičky datem, kdy jste jídlo zamrazili.
 5. Rozmražené jídlo už znovu do mrazáku nevracejte.
 6. Naplňte celý mrazák, je pak energeticky úspornější.

Recepty

Dokonalé jídlo i ze zbytků

Čarujte jako opravdový šéfkuchař. Vykouzlete ze zbytků dokonalé jídlo a předejděte plýtvání potravinami. Měkká rajčata jsou skvělou surovinou pro domácí protlak. Z hnědých banánů můžete vyrobit sladké smoothie či osvěžující domácí zmrzlinu. Vynikající může být i zbytkové rizoto z toho, co dům dal.


U nás rozhodují činy

V Kauflandu chceme jít příkladem a předcházet potravinovému odpadu. I proto jsme se zavázali snížit množství potravinového odpadu o 50 % do roku 2030 v porovnání s rokem 2019. K naplnění tohoto cíle nám pomáhají níže uvedené kroky.

Automatizované objednávky zboží

Využíváme systém autodispo – což je IT systém pro objednávky, který vyhodnocuje stav zásob na dané prodejně s predikcí poptávky.

Maso vždy čerstvé

Náš masozávod funguje v režimu just-in-time objednávek. Pružně reaguje na aktuální poptávku a díky tomu zákazníkům nabízíme to nejčerstvější maso, které se navíc nemusí dlouze skladovat. Dochází tak k úspoře energií potřebných k chlazení, čímž rovněž šetříme životní prostředí.

Zlevňujeme produkty

Produkty s blížící se expirací průběžně zlevňujeme.

Neprodejné potraviny darujeme

Od roku 2018 spolupracujeme s Českou federací potravinových bank, které darujeme potraviny z našich prodejen a dvakrát ročně se zapojujeme do národní Sbírky potravin.  Kromě toho na více než polovině našich prodejen nabízíme za symbolickou částku zboží nevhodné k dalšímu prodeji lokálním zemědělcům, mysliveckým sdružením či zoologickým zahradám. Jde především o jednodenní ovoce, zeleninu a pečivo.

Využíváme technologie

Na nových a zmodernizovaných prodejnách optimalizujeme teplotu v úseku ovoce a zeleniny díky moderní vzduchotechnice. Vytváříme tak ideální podmínky pro správné skladování čerstvého ovoce a zeleniny.

Vzděláváme naše zaměstnance

Prostřednictvím našich interních kanálů sdílíme s našimi kolegy a kolegyněmi tipy, jak neplýtvat potravinami, jak správně skladovat vybrané druhy ovoce a zeleniny či zajímavé recepty ze zbytků surovin.

Poolingový systém

U úseku ovoce/zelenina používáme zelené skládací přepravky, které šetří životní prostředí, spoří materiál, snižují odpady (omezujeme používání jednorázových kartonových přepravek) a pomáhají k delší čerstvosti ovoce a zeleniny. Jedná se o záležitost, kterou všichni známe, ale možná si ani neuvědomujeme její udržitelný přesah.


Naše odpovědnost

Rozhodují činy

Ochrana klimatu
obloha a zelené stromy

Nemluvíme jen o ochraně podnebí, děláme vše pro to, abychom krok po kroku minimalizovali naši ekologickou stopu. Zjistěte víc o našich opatřeních a o tom, čeho už jsme dosáhli.

GOTS
Symbol trička a pole s bavlníkem

Významná část bytového textilu a oblečení našich vlastních značek obsahuje vysoký podíl biobavlny s certifikací GOTS.

Bez mikro-
plastů
Sítko s mikroplasty vylovenými z moře

Kosmetické produkty našich privátních značek neobsahují mikroplastové částice již od roku 2013.