Celkem 85 % z více než 10.000 tun jablek prodaných v tomto roce v řetězci Kaufland pocházelo z tuzemských sadů. Z Polska naopak nebylo žádné

Praha, 02.05.2023

Celkem 85 % z více než 10.000 tun jablek prodaných v tomto roce v řetězci Kaufland pocházelo z tuzemských sadů. Z Polska naopak nebylo žádné. Pro české pěstitele jde o důležitou formu podpory, protože čelí zvýšené konkurenci právě polských jablek. Kaufland navíc domácí producenty výrazně upřednostňuje i v případě dalších lokálních druhů ovoce a zeleniny.

sadař sbírá jablka

Řetězec ve snaze podpořit domácí sadaře ještě posílil spolupráci s lokálními dodavateli a navýšil podíl českých jablek na svých celkových prodejích tohoto druhu ovoce na 85 %. Jablka z jiných zemí Kaufland nyní zákazníkům nabízí v případě prémiových odrůd, jež se v tuzemských sadech vůbec nepěstují.

Jedním ze sadařů, kteří do Kauflandu jablka dodávají, je i Robert Vyšata ze středočeské obce Tuchoraz. V roce 1993 začínal z ničeho na pozemku zruinovaném komunisty, kde navíc právě zkrachoval jeho otec. „Tehdy mi táta zavolal a řekl, jestli to nechci koupit. K sadařině jsem jako Pražák upřímně moc vztah neměl, ale šel jsem do toho,“ vzpomíná Vyšata na svoje osudové rozhodnutí. Následovaly dvě dekády, během kterých se postupně vypracoval na největšího českého dodavatele jablek.

Jeho roční produkce nyní dosahuje 14 tisíc tun konzumních jablek prodávaných pod značkou Bohemia Apple. Celá čtvrtina z nich míří na pulty provozoven Kauflandu. „Spolupracujeme skoro od samého začátku. Kaufland je českým dodavatelům hodně otevřený. Platí u něj princip, kdo má kvalitní produkty, tak je dodává. Neexistuje tam nějaký kamarádšoft či zákulisní pravidla. I proto byl ochotný s námi jako s neznámou firmou začít a myslím, že se to oběma stranám vyplatilo. Dnes je naše produkce na světové úrovni. Češi tak už nemusí kupovat prvotřídní jablka z Itálie, kde jsem se původně všechno naučil a pak aplikoval u nás v Tuchorazi,“ říká sadař.

Vedle upřednostňování tuzemských dodavatelů pro zásobování svých prodejen podporuje Kaufland české producenty jablek také dalšími způsoby. Například novými formami prodeje, jež pomáhají prodat co nejvíce jablek, a navíc jsou ohleduplné k životnímu prostředí. Jednou z takových inovací je nabízení jablek přímo ze skladovacích boxů, takzvaných binsů. „Pěstitelé díky tomu ušetří nemalé částky za obalový materiál, protože boxy jsou jejich a jsou jim po vyprázdnění vráceny. Zákazníkům pak díky tomu můžeme společně nabídnout česká jablka za velmi dobrou cenu, a navíc s minimální uhlíkovou stopou,“ uvádí Jaroslav Strejc, vedoucí nákupu ovoce zeleniny Kaufland ČR.

Kromě pěstitelů jablek navíc Kaufland výrazně preferuje české producenty také v případě dalších lokálních druhů ovoce a zeleniny – například borůvek, jahod, rajčat, paprik, bylinek, hub, chřestu, kořenové, košťálové a cibulové zeleniny, salátů či brambor. „Nesmíme zapomenout ani na české salátové okurky, či na chřest. Nyní začíná sezona českého chřestu, který na našich pultech nebude chybět,“ říká Jaroslav Strejc.

Vstříc tuzemským zemědělcům Kaufland vychází rovněž nabídkou takzvaných pěstebních kontraktů. Jejich prostřednictvím garantuje producentům odběr produkce na další sezonu předem, což pěstitelům umožňuje lépe plánovat investice a peněžní toky.