Data o prodejně se načítají

Kaufland dokončil distribuční centrum v Olomouci. Za 1,7 miliardy Kč v něm má i unikátní automatický vyskladňovací systém.

Praha, 7. 9. 2022

Společnost Kaufland si ve všech zemích zajišťuje logistickou službu vnitrofiremně a do trvalého vývoje logistických procesů neustále investuje. Koncem minulého roku dokončila novou přístavbu distribučního centra v Olomouci, kde vyrostl sklad pro automatické zaskladňování palet tzv. Hochregal (HRL) s kapacitou 23 500 paletových míst, nyní také spustila provoz haly s integrovaným automatickým vyskladňovacím systémem AKL pro distribuci pomaluobrátkového sortimentu s kapacitou do 10 000 dodavatelských palet. „Nová výstavba nám pomůže zvýšit absolutní skladovou kapacitu, přinese větší efektivitu vyskladnění a výrazně zlepší ergonomii pro zaměstnance,“ říká Juraj Bendík, vedoucí logistiky Kaufland ČR.

Kaufland v České republice provozuje dvě distribuční centra – v Modleticích u Prahy a v Olomouci. Z geografického pohledu jde o ideální logistickou lokaci, která je schopna denně spolehlivě zásobovat všech 139 prodejen. Distribuční centra, v nichž aktuálně pracuje přes 900 zaměstnanců, se navíc, co se týče sortimentu, umí v případě potřeby z devadesáti procent zastoupit.

Veškeré logistické procesy se Kaufland snaží stále zdokonalovat. Proto do modernizace obou skladů v poslední době investoval přibližně 2,7 miliardy korun, z toho téměř 1,7 mld. Kč stálo rozšíření olomouckého centra. „Z důvodu spolehlivé dostupnosti zboží pro naše zákazníky a garance kvality jsme vždy chtěli mít celý proces od samotného příjmu, skladování a následného vyskladnění na naše prodejny pod kontrolou. Neustále se chceme zlepšovat, a proto jsme do těchto procesů výrazně investovali,“ nastínil Juraj Bendík.

V distribučním centru v Olomouci Kaufland nedávno spustil provoz tzv. automatického skladu malých dílů (AKL) vhodnějšího pro skladování drobnějšího zboží, které nezaplní celé palety. Jde například o nonfood, drogerii, potraviny a další pomaluobrátkové zboží. Kromě zjednodušení práce a zvýšení ergonomie došlo díky němu k výraznému zefektivnění logistických procesů.

Distribuční centrum Olomouc

Už před tímto technologickým skvostem v Olomouci vyrostla nová skladová hala s Hochregalem (HRL), tedy plně automatizovaným zakládacím systémem 20 metrů vysokým a 100 metrů hlubokým. Automatické zakladače v něm vozí palety se zbožím – například minerální vody, mléka a piva – dovnitř i ven, probíhá v něm tedy plně automatický pohyb sortimentu. Díky 23 500 paletám byla navýšena celková kapacita skladu v Olomouci přibližně o třetinu. „Hochregal přinese lepší pracovní podmínky pro zaměstnance, práci ušetří hlavně řidičům vysokozdvižných vozíků. O práci ale rozhodně nepřijdou, protože těchto zaměstnanců je dlouhodobě nedostatek. Naopak. V konečném důsledku díky naší strategii zajistíme u nás v Olomouci práci více lidem,“ zdůraznil Bendík s tím, že provoz HRL skladu byl spuštěn v říjnu 2021.

Letos v květnu Kaufland otevřel také nový sklad pro ovoce a zeleninu v Modleticích. Díky dvěma novým skladovým halám se ztrojnásobila kapacita pro skladování na 15 000 m2. Brzy by zde měla být instalována automatizace pro kompletaci zboží.

Kontakt

Renata Maierl
Úsek firemní komunikace

Kaufland Česká republika v.o.s.
Bělohorská 203
169 00 Praha 6