Data o prodejně se načítají

Kaufland ročně uspoří více než 100 tun plastu

Praha, 27. ledna 2020

V rámci plastové strategie, jejímž cílem je výrazně snížit spotřebu plastů, učinila společnost Kaufland v loňském roce mnoho významných změn, a ve snižování plastového odpadu bude intenzivně pokračovat i nadále. „Do roku 2025 snížíme množství plastového odpadu nejméně o 20 % a všechny produkty našich privátních značek budeme nabízet výhradně v obalech z recyklovatelných materiálů,“ říká tisková mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

V průběhu loňského roku představil největší obchodní řetězec u nás hned několik novinek v oblasti ekologie a šetrného přístupu k životnímu prostředí. Z prodeje vyřadil veškeré jednorázové plastové nádobí, plastové vatové tyčinky a brčka a nahradil je ekologickými variantami. Místo plastových tašek svým zákazníkům jako alternativu nabízí pevnou látkovou tašku z certifikované bio bavlny pro opakované nákupy nebo tašky papírové. V úseku ovoce a zeleniny se velkému zájmu těší tzv. nEKOnečný sáček, který se také dá používat opakovaně i prát, a nahrazuje tak jednorázové plastové sáčky. O plastový obal přišly okurky – Kaufland je jako první obchodní řetězec po celý rok nabízí bez plastové fólie. Díky tomuto kroku ušetří 50 tun plastu ročně. U citrónů v síťce nahradil plastový pásek papírový, což představuje úsporu dalších 40 tun plastu za rok. V případě zeleniny na polévku, která se nově prodává pouze na papírových miskách, se jedná o dalších ušetřených 15 tun během pouhého jednoho roku. K-Bio-banány jsou opatřeny pouze papírovou páskou, místo jednorázových obalů používá Kaufland vratné přepravky na ovoce a zeleninu. „S dodavateli navíc dlouhodobě jednáme o výsledných obalech produktů a optimalizujeme počet kusů v kartonu. Snažíme se v co největší míře omezovat igelitové fólie,“ doplňuje Renata Maierl.

Kaufland svými kroky vychází z REset plastové strategie přijaté skupinou Schwarz, jejíž je součástí. Cílem této komplexní strategie je minimalizovat množství plastů používaných ve výrobě i v obchodech a odpad vnímat jako plnohodnotný, znovu využitelný materiál.

Strategie REset přitom sestává z několika částí. Tou první je redukování (REduce) plastu ve všech divizích a ve spolupráci s dodavateli hledání úspor a alternativních materiálů. Důležitá je i optimalizace designu vlastních značek a snaha snížit množství plastu a zvýšit jeho recyklovatelnost (REdesign). Společnost Kaufland se rovněž zavazuje znovu použít minimálně ¾ odpadu (REcycle). Bod REmove zahrnuje spolupráci s nevládními organizacemi při odstraňování plastů z přírody. Kaufland také spolupracuje na výzkumu alternativních materiálů, při hledání způsobů efektivní recyklace a pomáhá edukovat celou společnost (REsearch). „Jako největší tuzemský potravinářský řetězec cítíme závazek chránit životní prostředí a šetrnost k přírodě a udržitelnost je pro nás prioritou, kterou se zabýváme kontinuálně. Veškeré změny vycházejí z dlouhodobého postoje naší společnosti, dodává Maierl.

Kontakt

Renata Maierl
Úsek firemní komunikace

Kaufland Česká republika v.o.s.
Bělohorská 203
169 00 Praha 6