Data o prodejně se načítají

Místo jednorázových obalů sází Kaufland na vratné přepravky na ovoce a zeleninu

Praha, 15. dubna 2019

V rámci podpory dlouhodobé udržitelnosti učinila společnost Kaufland další krok a místo jednorázových obalů sází na vratné přepravky ovoce a zeleniny. Koncem roku 2018 se tyto přepravky staly standardním obalem při logistice ovoce a zeleniny ve všech evropských filiálkách společnosti, v České republice je Kaufland používá dokonce už od roku 2014. „Díky spolupráci se společností Euro Pool System, která je evropským lídrem na trhu vratných obalů čerstvých potravin, snížil Kaufland v roce 2018 v celé Evropě své emise CO² asi o 35 000 tun. Díky zemím, které se postupně připojily, lze za rok 2019 ušetřit přibližně 42 000 tun CO²,“ zdůrazňuje Renata Maierl, tisková mluvčí společnosti Kaufland ČR.

Čerstvé zboží je v přepravkách uloženo po celou dobu – od jeho distribuce od dodavatele až po prezentaci v prodejnách. Jednorázové obaly se tak, v rámci celoevropského logistického řetězce, zpravidla již nepoužívají.  „Přechodem na novou celoevropskou koncepci enormně stoupá udržitelnost v rámci procesů dodávání zboží a šetří se cenné zdroje,“ říká Maierl.

Jaký je oběh vratných přepravek?

Společnost Euro Pool System dodává vyčištěné prázdné vratné obaly producentům, kteří je plní ovocem a zeleninou. Zboží je v zelených přepravkách uložené i na prodejnách, odkud si jej zákazníci berou. Euro Pool System pak vyzvedává prázdné přepravky z centrálních skladů společnosti Kaufland a dodává je do jednoho ze svých 70 evropských servisních center. V nich se vratné obaly v souladu s přísnými předpisy čistí a poté se vrací zpět do logistického oběhu. Aby byl zaručen transparentní a co nejjednodušší vratný řetězec, jsou všechny přepravky označené QR-kódem.

Šetrnost k přírodě je pro Kaufland prioritou

Obchodní řetezec Kaufland se problematikou šetrnosti k životnímu prostředí zabývá dlouhodobě. Do roku 2025 se zavázal snížit množství plastového odpadu nejméně o 20 procent a zároveň nabídnout veškeré produkty vlastních značek pouze v recyklovatelných obalech. „U naší privátní značky vody KLC jsme navíc snížili gramáž plastových lahví, což v loňském roce v porovnání s předchozími lety jen u tohoto artiklu znamenalo úsporu 65 tun odpadu,“ uvádí Renata Maierl a vyjmenovává další položky: „Do konce roku 2019 stáhneme z prodeje plastové vatové tyčinky, plastová brčka a jednorázové plastové nádobí a nahradíme je ekologickou alternativou. Samozřejmostí jsou v nabídce papírové tašky a látkové tašky z biobavlny. Zákazníci si u nás také mohou koupit např. pečivo nebo ovoce a zeleninu do vlastního sáčku či tašky, od května budeme mít v prodeji také K-Bio-banány, které nejsou balené v plastu, ale pouze převázány papírovou páskou. Jen tím ušetříme ročně přibližně 32 tun odpadů.“

Kontakt

Renata Maierl
Úsek firemní komunikace

Kaufland Česká republika v.o.s.
Bělohorská 203
169 00 Praha 6