Data o prodejně se načítají

Nutri-Score

Ke zdravému životnímu stylu patří dostatek pohybu a zdravá strava. Abychom vám usnadnili výběr potravin pro zdravé a vyvážené stravování, uvádíme na našich výrobcích dobrovolné značení nutriční hodnoty Nutri-Score. V Kauflandu budou brzy logem Nutri-Score označeny výrobky značek K-Bio a K-take it veggie

Definice

Co je Nutri-Score?

Různé výsledky Nutri-Score

Nutri-Score je dobrovolný, doplňující systém označení nutriční hodnoty. Najdete jej na přední stránce obalu výrobků jako doplnění klasického podrobného označení nutriční hodnoty na zadní straně obalu.

Díky Nutri-Score můžete na první pohled zjistit nutriční složení daného výrobku. Při výběru potravin tak můžete mezi sebou rychle a jednoduše porovnat výrobky stejné kategorie. Vyhodnocují se různé nutriční hodnoty potravin a výsledek tohoto hodnocení je vyjádřen na pětistupňové barevné alfabetické stupnici.alfabetické stupnici.

  • zelené A: příznivé nutriční složení
  • tmavě oranžové E: nepříznivé nutriční složení

Výpočet

Jak vypočítat Nutri-Score?

Váha s příznivými a nepříznivými potravinami

Nutri-Score se počítá na základě algoritmu, přičemž se údaj vztahuje vždy na 100 g, respektive 100 ml dané potraviny. Jednoduše řečeno: Nutri-Score vypočítá poměr obsahu nepříznivých složek, jako je například cukr, sůl (natrium), a jejich energetické hodnoty (kalorií) a obsahu příznivých složek, jako je vláknina, bílkoviny a podíl ovoce a zeleniny. Vzhledem k různým vlastnostem výrobku se Nutri-Score pro tuhé potraviny počítá jinak než Nutri-Score nápojů, sýrů a tuků.

V závislosti na tom, zda v dané potravině převažují příznivé nebo nepříznivé složky, je pak přiřazena odpovídající hodnota Nutri-Score:

tmavě zelené A - světle zelené B - žluté C - oranžové D - tmavě oranžové E

Nutri-Score vyvinuli nezávislí výživoví odborníci. Používání Nutri-Score navíc kontroluje francouzský úřad pro veřejné zdraví Santé Publique France.

Kukuřičné chlebíčky s medem K-Bio a související tabulky nutričních hodnot

Jak se počítá hodnota Nutri-Score ukazuje náš příklad kukuřičných chlebíčků s medem značky K-Bio.

Nepříznivým složkám jsou přiřazeny body na stupnici 0 až 10.

Nejlepší hodnotou je 0, nejhorší pak 10. Jednotlivé body se pak sečtou a vznikne mezisoučet. Příznivým složkám jsou přiřazeny body na stupnici 0 až 5. O co vyšší je počet bodů, o to lepší hodnocení je. Také tyto body budou sečteny a posléze odečteny od mezisoučtu nepříznivých složek.

Produkty K-Bio s různými hodnotami Nutri-Score

Výsledek výpočtu bude do hodnocení Nutri-Score zařazen tímto způsobem:

-1 a méně: tmavě zelené A

0 až +2: světle zelené B

+3 až +10: žluté C

+11 až +18: oranžové D

+19 a více: tmavě oranžové E

V našem příkladu je to výsledek 2. Kukuřičné chlebíčky s medem jsou na základě tohoto výsledku označeny světle zeleným B.


Užitečné informace

Další informace k Nutri-Score

Logo Nutri-Score s tmavě oranžovým E a pizza na pozadí

Orientace

Nutri-Score slouží jako vodítko při výběru potravin. Nevyjadřuje však, zda je potravina zdravá nebo nezdravá. To znamená, že můžete jíst i výrobky označené tmavě oranžovým E.

Logo K-Bio a K-take it Veggie

Nutri-Score na výrobcích naší vlastní značky

Nutri-Score najdete nejen na „zdravých“ výrobcích, ale na všech produktech vybraných značek. V Kauflandu bude Nutri-Score v budoucnu označovat výrobky značek K-Bio a K-take it veggie.

Kuchyňské prkénko s ovocem a zeleninou

Systém Nutri-Score

Systém Nutri-Score doporučují nejrůznější organizace na ochranu spotřebitele, a to především pro jeho nezávislost, vědeckou podloženost a snadnou srozumitelnost. Odborné studie ve Francii prokázaly, že Nutri-Score napomáhá k výběru zdravějších výrobků.